Zirkonyum Kaplama

Kimi zaman büyük çürükler kimi zaman da travma gibi nedenlerle dişlerde büyük madde kayıpları olabilir ya da dişler kaybedilebilir. Uzun yıllar diş eksiklikleri ve fazla madde kaybı olan dişlerin onarılmasında metal destekli porselen kaplamalar kullanılmıştır. Fakat bu kaplamaların estetik yönden bazı eksiklikleri mevcuttur. Bu sebeple kaplamaların altyapısındaki gri görünümlü metallerin alternatifleri araştırılması yoluna gidilmiştir. Günümüzde özellikle estetiğin önemli olduğu olgularda geleneksel metal altyapıların yerini zirkonyum altyapılar almaktadır. Zirkonyum kaplama diş etine en uyumlu, doğal ve dayanıklı kaplama çeşididir.

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum aslında doğada bulunan bir metal elementidir. Estetik özellikleri yüksek olan bu element, beyaz renkli bir metal alaşımı olarak diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Estetiğin önemli olduğu durumlarda diğer metal destekli porselen kaplamalara alternatif olarak zirkonyum destekli porselenler kullanılmaktadır.

Zirkonyum kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Aşırı madde kayıplarının olduğu ve diğer estetik kaplamaların uygulanamadığı dişlerde en çok başvurulan tedavi yöntemi zirkonyum kaplamalardır. Işık geçirgenliğinin yüksek olmasını sağlayan beyaz renkteki bir malzeme olması sebebiyle geleneksel metal destekli kaplamalara göre çok daha iyi estetik sonuçlar verirken çiğneme kuvvetlerine karşı tam porselen dişlere göre daha dayanıklı olmaları kullanım alanlarını arttırmaktadır.

Bunların yanı sıra diş etiyle uyumunun metal destekli porselenlere göre çok daha iyi olması ve diş eti sınırlarında hoş olmayan renk farkları oluşturmaması da önemli avantajlarından biridir.

Bazı durumlarda geleneksel metal destekli porselen kaplamaların altyapılarında kullanılan krom alaşımları gibi malzemelere karşı alerjiler gelişebilir. Zirkonyum kaplamalar bu gibi durumlarda da avantajlıdır.

Zirkonyum kaplama ne için yapılır?

Geleneksel metal destekli porselen kaplamaların yeterli estetiği sağlayamadığı ön dişlerde zirkonyum kaplamalar yapılabilir.
⦁ Tamamen porselenden oluşan estetik kaplamaların yapılmasından kaçınılan, çiğneme kuvvetinin fazla olduğu dişlerde zirkonyum kaplamalar uygulanabilmektedir.
⦁ Dişlerdeki aşırı madde kayıpları zirkonyum kaplamalarla giderilebilmektedir. Bu madde kayıpları büyük çürükler sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi kimi zaman da travmaya bağlı olarak görülen diş kırıkları seklinde oluşabilir.
⦁ Diş eksikliklerinin varlığında uygulanan ve “köprü” adı verilen diş protezleri de zirkonyum altyapılı olarak yapılabilmektedir.
⦁ Ortodontik tedaviyi tercih etmeyen hastalarda çapraşıklıkların ortadan kaldırılması amacıyla zirkonyum kaplamalar uygulanabilmektedir.
⦁ Zirkonyum kaplamalar implant üstü protezlerin yapımında kullanılabilirler.
⦁ Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı oluşan aşınmalar sonucu diş kapanışı boyutlarının azaldığı durumlarda da zirkonyum kaplamalar yapılabilmektedir.
⦁ Estetik özellikleri yetersiz ve genetik gibi sebeplerle yapısal bozukluğu olan dişlerde yine zirkonyum kaplamalardan faydalanılabilir.

Zirkonyum kaplamalar kimlere yapılabilir?

Çene ve diş gelişiminin tamamlandığı herkeste, ihtiyaç duyulan durumlarda zirkonyum kaplamalar yapılabilmektedir.

Hızlı İletişim

+90 555 000 22 42
+90 555 000 22 42

Hızlı İletişim Formu

Form aracılığıyla günün 24 saati bizlere ulaşabilirsiniz.

  Mükemmel
  SONUÇLAR

  https://yesiltepedis.com/wp-content/uploads/2020/10/home-services-1.jpg

  Diş İmplantı

  Diş eksikliklerinizi doğru şekilde telafi etmeniz ve daha sağlıklı ve konforlu dişlere sahip olmanız için İmplant tedavisini Ozon Terapi desteğiyle veriyoruz.

  https://yesiltepedis.com/wp-content/uploads/2020/10/home-services-2.jpg

  Zirkonyum Kaplama

  Diş etinize uyumlu, doğal ve dayanıklı olan Zirkonyum Kaplama’yla dişlerinizi daha estetik bir görünüme kavuşturuyoruz.

  https://yesiltepedis.com/wp-content/uploads/2020/10/home-services-3.jpg

  Lamina Kaplama

  Dişlerde oluşan boşlukları kapatmak, aşınmış dişlerin görüntüsünü düzeltmek ve daha beyaz dişler için Lamine Kaplama yöntemni uyguluyoruz.

  https://yesiltepedis.com/wp-content/uploads/2020/10/home-services-4.jpg

  Estetik Gülüş Tasarımı

  Estetik gülüş tasarımıyla dişlerinizi daha sağlıklı hale getirerek, özel bilgisayar programlarıyla sizin için daha estetik gülüş planlanması yapıyoruz.

  Bize Ulaşın

  Aşağıdaki iletişim ortamlarından 7/24 bize ulaşabilirsiniz

  1997'den beri Hizmetinizdeyiz
  https://yesiltepedis.com/wp-content/uploads/2020/10/1997-1.png
  Sosyal Medya

  © 2020 Yeşiltepe Diş Polikliniği Tüm Hakları Saklıdır

  © 2020 Yeşiltepe Diş Polikliniği Tüm Hakları Saklıdır

  Hemen Ara Bilgi Al
  İmplant İçin
  Hizmetler İçin
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp İletişim